به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، هنر و هنرمند می‌توانند بسیاری از جوانان را به سمت خود جذب کنند و از معضلاتی که امروز گریبانگیر جوانان است جلوگیری کند لذا باید فرصتی را برای جوانان فراهم آوریم تا هنرمندان جوان بتوانند در عرصه‌های مختلف هنری حضوری فعال داشته باشند. پدید آوردن بستری برای فعالیت‌های جوانان و نوجوانان […]

به گزارش خبرنگار نگاه آبیک، هنر و هنرمند می‌توانند بسیاری از جوانان را به سمت خود جذب کنند و از معضلاتی که امروز گریبانگیر جوانان است جلوگیری کند لذا باید فرصتی را برای جوانان فراهم آوریم تا هنرمندان جوان بتوانند در عرصه‌های مختلف هنری حضوری فعال داشته باشند. پدید آوردن بستری برای فعالیت‌های جوانان و نوجوانان برای ما دارای اهمیت است و اگر بتوانیم هنرمندان جوان را هرچه بیشتر درگیر فعالیت هنری کنیم قطعا می‌توانیم شاهد پویایی هنر ایران باشیم.

دلسردی هنرمندان آبیکی این روزها باعث شده است تا بعضا این قشر تاثیرگذار جامعه عطای کار فرهنگی را به لقایش ببخشند و هنر را به عنوان پیشه دوم برای خود برگزینند چراکه این روزها، فن به تفنن بدل شده است.

بسیاری از هنرمندان معتقد هستند کسی که پابه عرصه هنر نهاده باشد، دیگر نمی‌تواند از آن دور بماند این مهم سبب شده است تا این قشر با وجود همه مرارت‌ها، ناملایمات و کاستی‌ها، هنوز با علاقه و احساس خویش بر کالبد جامعه روح بدمند.

وجود بیکاری و مشکلات اقتصادی باعث سوق دادن جوانان به سوی تفریحات ناسالم می‌شود لذا در این بین هنرمندان هستند که با اتحاد و همدلی با اجرای هنرها و نمایش‌های خود فرهنگ‌سازی می‌کنند و از به فساد کشیده شدن جوانان شهرستان آبیک جلوگیری می‌کنند.

محمد نریمانی مسئول کانون قرآن و نهج‌البلاغه شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به مدارک و سوابق کاری اظهار داشت: از سال ۱۳۸۶ دارای رتبه‌های نفر اول مسابقات قرآن بسیج اوقاف دانش آموزی کانون های مساجد نیروهای مسلح طی سال های ۸۰ الی ۹۴ و مسئول مجمع القاریان شهرستان آبیک از جمله سوابق کاری اینجانب می‌باشد.

353034_orig

این هنرمند با اشاره به مشکلات عمده فرهنگ و هنر در زمان مدیریت مدیر فعلی اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان آبیک، گفت:‏ در شهرستان‌ها بدیل وجود شرایط خاص مدیران باید توانایی جذب منابع مالی و سایر را دارا باشند که متأسفانه انجمن‌های شهرستان آبیک از وجود این منبع مالی بی‌بهره بوده است.

نریمانی ادامه داد: توانایی برقراری ارتباط با نیروها و افراد نخبه ان شهرستان در زمینه های گوناگون را دارا باشد که متاسفانه مدیر اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان آبیک در این دو مقوله ضعیف بوده و بیشتر به نفع مدیریت خود و در راستای اهداف استان قدم برداشتند.

مسئول کانون قرآن و نهج البلاغه شهرستان آبیک در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، متذکر شد: با توجه به ضعف مدیریتی و عدم حمایت از سوی ارشاد شهرستان کانون قرآن و نهج البلاغه در سال ۹۴ هیچ فعالیتی نداشته است.

مصطفی عابدینی مسئول انجمن خوشنویسان شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره سوابق تحصیلی و کاری خود اظهار داشت: بنده فوق دیپلم دینی وعربی؛ دبیر آموزش و پرورش؛ درس آموخته نزد اساتیدی مانند: رضا زدوار، سید حیدر موسوی؛ مدرک ممتاز در سال ۱۳۷۹؛ دارای درجه استادی انجمن خوشنویسان ایران در سال ۱۳۹۰؛ کسب گواهی درجه ۱ هنری از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال ۱۳۹۴؛ سرپرست و مدرس انجمن خوشنویسان آبیک از اسفند ماه ۱۳۷۹ تا کنون از جمله سوابق کاری اینجانب می‌باشد/.

به اقدامی کاری خود در شهرستان آبیک بیان داشت: برگزاری همایش‌های کشوری و نشست‌های تخصصی با حضور استاد غلام حسین امیرخانی، استاد جواد بختیاری، استاد علی شیرازی و سایر اساتید و پیشکسوتان خوشنویسی ایران از دیگر فعالیت‌های هنری بنده در انجمن خوشنویسان شهرستان آبیک می‌باشد.

وی با اشاره به برگزاری پیش همایش دومین دوسالانه بین المللی خوشنویسی ایران چلیپای نستعلیق، آیینه هویت ایرانی با سخنرانی اساتید غلامحسین امیرخانی و جواد بختیاری، گفت: از دیگر برنامه‌های شاخص قبل از سال ۹۳ میتوان به برگزاری همایش بررسی سیاه مشق در دوره قاجاریه با سخنرانی اساتید غلامحسین امیرخانی، برگزاری همایش ویژگی‌های یک اثر هنری ماندگار با سخنرانی استاد جواد بختیاری، برگزاری نشست‌های تخصصی در موضوعات مختلف خوشنویسی با سخنرانی استاد حیدر موسوی اشاره کرد.

n00039845-b

عابدینی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ باید زبان هنرمند را درک کرد، ابراز دارد: اگر با هنرمند به فهم مشترک دست نیابیم، گوش شنوای هنری و فرهنگی لازم را برای تصمیم سازی در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی را از دست خواهیم داد.

وی با بیان اینکه شیوه‌های مدیریتی درحوزه فرهنگ و هنر خاص است و هنرمندان روی باز می‌خواهند و صرفا به درب های گشوده اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیاز ندارند، تصریح کرد: سال‌های گذشته بهترین نمایشگاه‌ها را در شهرستان آبیک با حضور استادان برجسته کشوری برگزار کردیم طوری که خود اداره کل فرهنگ و ارشاد استان قزوین از این اجرا متعجب مانده بود.

این خوشنویس آبیکی با بیان اینکه تعداد اعضای انجمن خوشنویسان از روزی که ایشان این سمت را برعهده گرفته‌اند کاهش پیدا کرده و هنرمندان میل و رغبتی برای برگزاری نمایشگاه از آثار خود ندارند، منذکر شد: ما مشکل مالی نداریم و مشکل اساسی ما مشکل سوءمدیریت است که باعث تعطیلی و پراکندگی اعضای انجمن‌ها شده است.

عابدینی در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با تأکید براینکه باید برای رسیدگی به مشکل هنرمندان، مسئولین ارشاد پیشقدم باشند، بیان داشت: مسئول اداره ارشاد طی این مدت حتی یکبار به دیدار اعضای انجمن ما نیامده است و حتی یکیار در وسط جلسه هیئت رئیسه انجمن خوشنویسان جلسه را بدون دلیل ترک کرد که موجب ایجاد ناراحتی در بین اعضای انجمن شد.

محسن بادامیان مسئول انجمن ادبی نیما نیز در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به سوابق کاری خود،‌ اظهار داشت:‌‏ فارغ التحصیل کارشناسی ارشد باستان‌شناسی؛ عضو هیات امنای مجمع دانشجویان و دانشگاهیان استان قزوین؛ عضو هیات مرکزی انجمن‌های ادبی استان قزوین؛ عضو انجمن شعرای معاصر ایران؛ مدرس دانشگاه؛ مسئولیت آموزشی در دانشگاه مدت ده سال؛ تالیف کتاب جامع فرهنگ چشمه علی؛ تالیف مستند نگاری صنایع دستی شهرستان آبیک؛ تالیف کتاب نقوش فرش ایران، منتخب جشنواره شعر دانشجویی در دو دوره؛ سابقه فعالیت کارگاهی در حوزه ادبیات از سال ۱۳۶۹ مدرس کارگاهی شعر و ادبیات در دانشگاه‌های قزوین؛ ساوجبلاغ و شهرستان آبیک؛ داور مسابقات سراسری شعر دانشجو؛ منتخب استان در حوزه پژوهش‌های علمی و فرهنگی از جمله سوابق تحصیلی اینجانب می‌باشد.

وی با اشاره به اینکه مشکل انجمن‌ها در آبیک تنها به یک انجمن منتهی نمی‌شود بلکه تمامی انجمن‌ها در گرداب مشکلات فرو رفته‌ایم، عنوان کرد: برای اجرای جشنواره مهرگان مسئول ارشاد از من ۷ میلیون چک و سفته جهت حسن انجام کار گرفته بود که با گذشت ۲ سال از اتمام این جشنواره هنوز چک و سفته هایم را به من برنگردانده است.

وی با تأکید براینکه ارشاد آبیک در زمینه اجرای این جشنواره هیچگونه حمایتی از این انجمن نکرده است، گفت: حتی هزینه‌ای که اسپانسر جشنواره مهرگان قرار بود به ما بدهد با اجبار مسئول ارشاد هزینه را به حساب فرهنگی ارشاد واریز کردند که قرار بود بعد از اتمام جشنواره هزینه را به ما عودت دهد که تا به امروز این امر نیز محقق نشده است.

209231_orig

مسئول انجمن ادبی نیما با اشاره به اینکه مسئول ارشاد نه تنها در این مدت دستی از ما نگرفته است بلکه با تراشیدن هزینه های کوچک و بزرگ و حتی گرفتن هزینه سالن پای ما را نیز گرفته است.

این هنرمند آبیکی ادامه داد: با گذشت بیش از ۲۷ سال از تأسیس انجمن ادبی نیما در شهرستان آبیک به علت عدم کفایت مسئولین ارشاد هنوز این انجمن به ثبت نرسیده است و علاوه بر این ما هیچ پشتیبانی مالی نیز از سوی اداره مربوطه نشده ایم و حتی این مسئول سعی در پراکنده کردن اعضای انجمن‌ها و به تعطیلی کشاندن این انجمن‌ها داشتند.

این شاعر آبیکی با اشاره به اینکه برای رفع مشکل خود پیش همه مسئولین ازجمله فرماندار آبیک، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین، نمایندگان مجلس، امام جمعه و سایرین رفته‌ایم ولی تاکنون به این مشکل ما رسیدگی نشده است، گفت: داشتن فضای آرام حق هنرمندان آبیکی است که با حضور مسئول فعلی این آرامش از هنرمندان گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه ما از این مسئول حمایت مالی هم نخواستیم و تنها خواسته ما این است که پای ما را نگیرد و گره‌ای به مشکلات ما نیفزاید، عنوان کرد: ما از ایشان هیچ هزینه‌ای نمی‌خواهیم حداقل پول‌های خودمان را به ما بازگرداند.

بادامیان در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به اینکه مسئول فعلی ارشاد در هیچ کدام از برنامه‌های ما از جمله افتتاحیه و اخنتامیه جشنواره مهرگان نیز حاضر نشده بود، اظهار داشت: ایشان نه تنها در مراسم حاضر نشدند بلکه دعوتنامه‌هایی که ما برای حضور مسئولین در این برنامه آماده کرده بودیم را هم امضا نکرد و با ما هیچ قراردادی نبست.

علیرضا صالحی، مسئول انجمن هنرهای تجسمی شهرستان آبیک، نیز در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به سابقه کاری خود، خاطرنشان ساخت: ‏فارغ‌التحصیل کارشناسی هنرهای تجسمی، دبیر رسمی آموزش و پرورش با ۱۵سال سابقه تدریس، موسس کانون هنرهای تجسمی ارشاد آبیک، برگزیده جشنواره معلمان ایران در آثار هنرهای تجسمی۸۵، تقدیر شدہ از پنجمین جشنواره نقاشی۹۰، پژوهشگر برتر در حوزه هنر ۹۲، سرگروہ هنر آموزش و پرورش۸۷، حضور در هشت نمایشگاه در شهرهای مختلف از جمله سوبق کاری من می‌باشد.

???????????????????????????????

این هنرمند با اشاره به اینکه من هرکاری می‌کنم تنها بخاطر مردم شهرستان آبیک است، عنوان کرد: طی این دوسال تنها پولی که از اداره ارشاد آبیک به دست ما رسیده است مبلغ ۳۵۰ هزار تومان بود که برای اجرایع بیش از ۱۲ برنامه به این انجمن تحویل داده شده است که حتی ۵\۱ هزینه‌های جانبی این برنامه ها را تأمین نمی‌کند.

وی اضافه کرد: تنها دوره ای که از مسئولین انجمن ها برای اجاره سالن هزینه دریافت کرده‌اند، در این دوره بوده است. ما هیچ پولی نمی‌خواهیم فقط از ایشان می‌خواهیم با ما صادق و رو راست باشد و در بین اعضای انجمن‌ها نفاق و تفرقه‌افکنی نکند و برای هنرمندان فضایی امن و آرام ایجاد کند.

مسئول انجمن هنرهای تجسمی شهرستان آبیک برای طراحی چهره شهدا قول داده بودند هزینه ای بابت هرچهره به ما بدهند که این امر محقق نشد، تصریح کرد: اگر نمی‌توانید هزینه‌ای به ما بدهید حداقل جایی این موضوع را مطرح نکنید تا توقع در بین مردم ایجاد نشود.

صالحی در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به خواسته تمامی هنرمندان آبیک تعویض مدیریت فعلی است، گفت: مدیریت یعنی حرکت رو به سمت جلو با کمترین امکانات، مدیر باید بتواند با صداقت و همدلی با هنرمندان رفتار کند.

مسئول انجمن سینمای جوان شهرستان آبیک در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به سوابق تحصیلی خود اظهار داشت: ‏‏‏فارغ التحصیل از کارگاه آزاد بازیگری سینما نزد استاد امین تارخ، دارای مدرک فیلمسازی از انجمن سینمای جوان کشور، مسعول کانون هنرهای نمایشی از سال ۷۲ تا ۸۴، مسئول کانون سینمای جوان از سال ۷۲ تا کنون، دریافت جایزه بهترین کارگردانی از جشنواره تئاتر استانی، راهیابی فیلم درسی از آسمان به جشنواره بین المللی فیلم رشد و کسب عنوان فیلم برتر از جمله سوابق کاری و تحصیلی اینجانب می‌باشد.

IMG_20160502_121742

وی افزود: تولید و ساخت ۱۶ فیلم کوتاه و بلند و مستند، راهیابی به جشنواره‌های استانی و منطقه ای فیلم کوتاه، دبیر ۳ دوره جشنواره استانی تاتر خیابانی، مدیر اجرایی جشنواره کشوری هنر و گلاب، مدیر اجرایی هفت همایش سالانه سینماگران با حضور بازیگران و اساتید سینما از دیگر سوابق کاری اینجانب می‌باشد.

این هنرمند با تاکید بر مشکلات پیرامون فرهنگ و هنر، اظهار دارد: بخشی از مشکلات فرهنگ و هنر به عدم پشتیبانی و نیز ایجاد تفرقه مسئولین اداره ارشاد در بین اعضای انجمن ها بر می گردد و این مهم، موجبات بروز اعتراضات عدیده‌ای از هنرمندان را پدید آورده است.

وی با اشاره به اینکه من بیش از ۲۰ سال سابقه فعالیت در سابقه فعالیت‌های هنری دارم، گفت: کار هنری کاری است که هنرمند با عشق انجام میدهد و تنها خواسته هنرمند وجود محیطی امن و آرام است.

این هنرمند آبیکی با تأکید براینکه ما هنرمندان سال‌هاست که با کمترین پول و بودجه در آبیک بهترین برنامه‌ها را اجرایی کرده‌ایم، ادامه داد: هنرمند اگر به دنبال پول بود هیچ‌گاه هنرمند نمی‌شد، تنها خواسته ما از اداره فرهنگ و ازشاد اسلامی شهرستان آبیک این است که اگر دست ما را نمیگیرد پای ما را هم نگیرد.

محمدی با تأکید براینکه عدم اختصاص اعتبارات برای انجمن های هنری و فرهنگی از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، باعث خلل در فعالیت‌های این انجمن‌ها شده است لیکن امیدواریم مشکلات اعتباری و زیرساختی نیز به زودی برطرف شود، تصریح کرد: امید است به یمن ورود مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قزوین و فرماندار جدید آبیک این مشکلات فرهنگ و هنر شهرستان آبیک برطرف شود.

این مسئول با بیان اینکه تمامی هنرمندان از مسئول جدید اداره فرهنگ و ارشاد آبیک در روز معارفه با آغوش باز استقبال کردند بیان داشت: بنده به همراه تمامی هنرمندان از ایشان حمایت کردیم. در سال ۹۳ تمامی برنامه‌های اجرایی در سالن آمفی‌تئاتر شهید آوینی فرهنگسرای باران به صورت تمام وقت در مکان حاضر و به عنوان مسئول سالن بدون دریافت هیچ هزینه‌ای فعالیت کردم.

این هنرمند آبیکی ادامه داد: طی دوران مدیریت مسئول فعلی هیچ جلسه‌ای با مسئولین انجمن‌ها برگزار نشده است که این برای مسئولین ارشاد جای تأسف دارد.

وی با اشاره به اینکه سینمای جوان می‌تواند بار دیگر با همدلی و ایجاد فضای آرام دوباره رفته‌رفته نسبت به سال‌های گذشته به جایگاه اصلی خود دست پیدا کند، افزود: با ایجاد محیطی امن و به دور از هرگونه نفاق و با همدلی و پشتیبانی مسئولین از هنرمندان میتوانیم به جایگاه اصلی خود بازگردیم.

IMG_20160502_121918

محمدی تقویت و حمایت از هنرمندان عکاس و فیلمساز را اصلی‌ترین عامل پیشرفت این هنر دانست، ادامه داد: مفهومی که یک فریم عکس یا تولید فیلم می‌تواند از مشکلات جامعه بیان کند شاید حتی برگزاری جلسات و همایش‌های متعدد چنین توانایی را نداشته باشد.

وی با اشاره به اینکه توانایی سینماگران آبیکی در حوزه فیلم وعکس در حدی است که با حمایت از نظر هزینه و تأمین اعتبار از سوی متولیان فرهنگ و هنر برای پیشبرد اهداف برای توسعه هنر سینما ضروری است؛ اظهار داشت: عکس و فیلم به عنوان بهترین وسیله برای نمایان کردن مشکلات مردم می‌تواند تأثیر زیادی بر روی افکار عمومی بگذارد.

مسئول انجمن سینمای جوان شهرستان آبیک در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با تأکید بر اینکه رعایت انصاف و عدالت و نیز مدیریت صحیح می‌تواند آرام بخش مجموعه‌های متشنج باشد همچنین عدل در رفتار و کردار توام با در نظر گرفتن موازین قانونی باید از همین امروز برای آینده ایجاد شود، بیان داشت: تولید اثری هنری همگام با آرمان‌های انقلابی و اسلامی در جهت پیشبرد اهداف معظم‌له نیازمند محیطی امن و آرام است که جز با همکاری متولیان فرهنگی امکانپذیر نخواهد بود.

امیر کلهر مسئول انجمن هنرهای نمایشی شهرستان آبیک، در گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با اشاره به فعالیت و سوابق هنری خود گفت: ‏شروع فعالیت هنری من از سال ۱۳۸۲ اغاز شده که طی این سال‌ها حدودا بیست نمایش تولید کرده و حضور در پانزده جشنواره معتبر از جمله تئاتر استانی، منطقه، جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر و جشنواره بین‌المللی تئاتر دانشگاهی و دریافت جوایز متعدد در این جشنواره، ‏فارغ‌التحصیل سینما از دانشگاه هنر ‏کارگردانی مستند برنامه قاصدک و دستپخت شبکه یک سیما از جمله سوابق هنری اینجانب می‌باشد.

این هنرمند با اشاره به مشکلات اساسی تئاتر در شهرستان آبیک گفت: الان یک سال است که این انجمن به علت سوءمدیریت مسئول ارشاد به تعطیلی کشیده شده است.

IMG_20160501_222128

وی افزود: برای تولید و اجرای نمایش با هر موضوع و ساختاری، نیاز به ایجاد مکانی مناسب است؛ مکانی که گروه نمایشی با کمال آرامش در آن به تمرین پرداخته و در محدوده زمانی مشخصی نمایش خود را برای طیف گسترده‌ای از مردم به اجرا در بیاورد؛ همواره از مکان و فضای نمایشی به عنوان یکی از ارکان اصلی شکل‌گیری یک اثر نمایشی یاد شده که اگر آن را در اختیار نداشته باشیم تئاتری رخ نداده است.

مسئول انجمن هنرهای نمایشی شهرستان آبیک تاکید داشت: انجمن نمایش نسبت به هنرهای دیگر نیازمند تجهیزات سخت افزاری خاص و ویژه است که عدم وجود تسهیلات باعث شده است تا کار این انجمن با مشکل روبرو باشد.

این هنرمند آبیکی با تأکید بر اینکه پایه هنر شهرستان آبیک با دستان خالی و با زحمات بسیار زیاد و خالصانه توسط هنرمندان گذارده شده لیکن انتظار ناملایمات و کم‌توجهی‌ها از سوی مسئولان را نمی‌توان داشت، متذکر شد: ما با دردهای مشترکی که داریم باید درکنار یکدیگر باشیم و با کمک یکدیگر، هنر را زنده و پویا نگاه داریم حتی اگر عرصه‌ها و سنگرهای هنری‌مان متفاوت از یکدیگر قرار داشته باشد.

کلهر با اشاره به اینکه امروزه هر کشوری برای توسعه باید به محورهای مهم در حوزه فرهنگ توجه داشته باشد لذا هیچ توسعه ای، مگر در کنار توجه به مسائل فرهنگی ایجاد نمی‌شود، تصریح کرد: از روزی که مسئول ارشاد وارد آبیک شده است نه تنها هزینه و بودجه‌ای به ما نداده است بلکه هر روز به بهانه‌های مختلف از ما پول گرفته است.

این کارگردان سینما و تئاتر در پایان گفت وگو با خبرنگار نگاه آبیک، با تأکید بر اینکه نوع مدیریت فرهنگی، نبود آسیب‌شناسی در عرصه فرهنگی، تصمیم گیری و اجرای بدون شناخت مسائل در شهرستان آبیک اصلی‌ترین عوامل کمبودها و ایجاد نارضایتی‌ها در بین هنرمندان آبیکی است، تصریح کرد: ما مشکل مالی نداریم و خودمان می‌توانیم هزینه های خود را تأمین کنیم؛ مشکل اصلی ما عدم صلاحیت مسئول ارشاد در مدیریت این حوزه است.

گفتنی است توجه به فرهنگ و هنر یکی از دغدغه‌های اساسی رهبر انقلاب اسلامی است که در این باره میفرمایند: بارها گفته‌ام که هر پیامی، هر دعوتی، هر انقلابی، هر تمدنی و هر فرهنگی تا در قالب هنر ریخته نشود، شانس نفوذ و گسترش ندارد و ماندگار نخواهد بود و فرقی هم بین پیام‌های حق و باطل نیست.

باید هنرمند به عنوان رساترین زبان برای انتقال ایده های شریف مورد توجه باشد و تشویق هنرمندان متعهد جامعه و نیز پرورش هنرمند یک اقدام اساسی تلقی گردد؛ لذا برای تحقق این امر باید به خواسته های هنرمندان جامه عمل بپوشانیم و فضا را برای حرکت هنرمندان آزام و هموار سازیم.

انتهای گزارش/