سروان مسعود کریمی، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به تخریب چند زمین در روستای زیاران ییان کرد: زمین های روستای زیاران متعلق به آستان قدس رضوی می باشد و ساکنین آن جا نمی توانند به صورت غیر مجاز و بدون سند اقدام به ساخت و […]

سروان مسعود کریمی، رئیس پلیس اطلاعات و امنیت شهرستان آبیک، در گفتگو با خبرنگار نگاه آبیک با اشاره به تخریب چند زمین در روستای زیاران ییان کرد: زمین های روستای زیاران متعلق به آستان قدس رضوی می باشد و ساکنین آن جا نمی توانند به صورت غیر مجاز و بدون سند اقدام به ساخت و ساز کنند.

وی با اشاره به حکم مقام قضایی برای تخریب این واحدهای غیر مجاز اظهار کرد: دستور تخریب این واحدها از مقام قضایی، نسبت به اعتراض آستان قدس رضوی صادر شده است.

 image-c19f6ae6b1efd03f5e1387bddb6ff4a8f85755dc0c8b0e03a67f7da753f93d81-V

این مسئول با اشاره به تخریب ۷ واحدهای غیر مجاز در روستای زیاران تصریح کرد: ساعاتی پیش ۷ ساختمان غیر مجاز بنا به دستور مقام قضایی تخریب شد.

 

گفتنی است، روستای زیاران با یک هزار و ۳۰۰ خانوار و چهار هزار و ۵۰۰ نفر جمعیت از روستاهای بزرگ بخش مرکزی شهرستان آبیک محسوب می‌ شود که ۳۳ شهید و بیش از ده ‌ها آزاده، ایثارگر و جانباز تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

 

در سال ۸۲ مجوز دهیاری در روستای زیاران داده شده و واحدهای تولیدی، صنعتی و مرغداری در حومه این روستا واقع شده است و بیش از ۳۴۰ کشاورز به کشت محصولاتی مانند گندم، جو، ذرت و محصولات باغی می ‌پردازند.

 

نظرات مختلفی در خصوص اراضی زیاران انعکاس داده شده است چراکه برخی معتقد هستند که اراضی زیاران موقوفه نیست، برخی معتقد هستند آستان قدس ۱۸ هزار هکتار اراضی اوقافی دارد و برخی اذعان می‌کنند بخشی از اراضی موقوفه است.

 

لازم به ذکر است که سال ‌های زیادی است که مردم زیاران با آستان قدس رضوی بر سر موقوفه بودن اراضی مشکل دارند و هنوز این مشکل به طور کامل رفع نشده است.

 image-376f64b25945088a1114f89e54ac52c36afe39995a71c4c3e1a0d79ae1ebe636-V

در دیداری که داوود محمدی نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به درخواست مردم مبنی بر رفع مشکل اراضی اهالی روستای زیاران با آستان قدس رضوی تصریح کرد: شوراهای اسلامی روستای زیاران، معتمدان، ریش‌ سفیدان و بزرگان روستای زیاران با مسئولان آستان قدس رضوی نشستی برگزار کنند و به وحدت‌ نظر و تفاهم لازم دست یابند.

 

وی در این دیدار به مردم روستای زیاران گفت: اگر در این نشست با آستان قدس به نقطه مشترک رسیدید به همراه فرماندار آبیک با تشریک مساعی و بر مبنای توافق و تفاهم صورت گرفته با مسئولان آستان قدس رضوی استان قزوین و کشور به مذاکره می ‌پردازیم و گام ‌های لازم را بر می ‌داریم.

 

متأسفانه تا به امروز هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.